Takavuosien NHL-maalitykki uuden haasteen edessä – avaa nyt syitä viime kauden epäonnistumisen taustalla!

© Kuva: Getty Images

Viime vuodet NHL:n pudotuspelien ulkopuolella rypenyt Edmonton Oilers vahvisti hyökkäystään kallispalkkaisella takavuosien maalitykki James Nealillä, joka saapuu seuraan toisesta albertalaisseurasta Calgary Flamesistä vaihdossa Milan Luciciin.

Kahdella peräkkäisellä kaudella Stanley Cupin finaaleissa esiintynyt konkarihyökkääjä siirtyi viime kaudeksi isolla rahalla Calgaryyn, jossa miehen esitykset jättivät reilusti toivomisen varaa. Pieneen rooliin Flamesissä valahtanut 31-vuotias hyökkääjä jäi ensimmäistä kertaa 11-vuotisella NHL-urallaan alle 20 maaliin onnistuen kauden aikana maalinteossa vain seitsemän kertaa.

– Vuosi oli vaikea. Haluat onnistua (ison sopimuksen jälkeen) hyvin, mutta se oli haastavaa kahden Stanley Cup -finaaleihin päättyneen kauden jälkeen. Harjoittelu ja kauteen valmistautuminen ei ole samanlaista silloin. Minulle tämä kesä on ollut tärkeä valmistautumisen ja akkujen lataamisen kannalta. Sain nollata ajatukseni ja keskittyä rauhassa tulevaan kauteen, Neal kertaa viime vuosiaan Sportsnetille.

Oilersin seurajohto onkin lupaillut Nealille todellista näyttöpaikkaa seuran kahdesta kärkikentällisestä. Seuran GM Ken Holland vahvistikin parhaalla NHL-kaudellaan 40 maalia takoneen kanadalaisen saavan ensi kaudella näyttöpaikan Connor McDavidin, Leon Draisaitlin tai Ryan Nugent-Hopkinsin rinnalla (lue lisää).