Sisäpiiritoimittaja paljastaa: Kahden suomalaisen supertähden seurat tavoittelivat Sebastian Ahoa!

© Kuva: Getty Images

Suomen tämän hetken puhutuimman jääkiekkoilijan, Sebastian Ahon ura on jatkumassa Carolina Hurricanesissa seuran vastattua Montreal Canadiensin tekemään tarjoukseen tähdestään.

Arvostettu NHL:n sisäpiiritoimittaja Pierre LeBrun kertoo suomalaistähden kintereillä olleen myös kaksi muuta meikäläisittäin todella mielenkiintoista seuraa. LeBrun kertoo seuran GM:n puhelimen käyneen kuumana maanantaina vapaiden pelaajien markkinoiden käynnistyttyä.

Don Waddelin puhelin soi useamman kerran maanantaiaamuna. Kolme joukkuetta soitti. Jokaisen mielessä oli yksi ja sama nimi, Sebastian Aho.

LeBrun kertoo selvittäneensä, että Montrealin lisäksi kaksi muuta seuraa olisivat olleet Colorado Avalanche sekä Florida Panthers.

– Vihjasivatko he offer sheetillä vai yrittivätkö seurat kysellä treidin perään? En tiedä, mutta kiinnostusta oli ehdottomasti olemassa, LeBrun jatkoi.

Sekä Florida että Colorado olisivat olleet suomalaisittain todella mielenkiintoisia vaihtoehtoja, joskin molemmista löytyy jo valmiiksi yksi megatähti-tason keskushyökkääjä. Aho Mikko Rantasen tai Aleksander Barkovin seurakaverina olisi joka tapauksessa ollut sinivalkoisten lasien läpi katsottuna melko kutkuttava vaihtoehto!

LUE MYÖS: Jarmo Kekäläinen arvioi: tässäkö todellinen syy Artemi Panarinin lähdön taustalla?