Liiga-seuran tuore maalitykki povaa – seuran oma kasvatti lyö läpi ryminällä: ”Todella vaikea pideltävä”

© Kuva: Juha Tamminen

Täksi kaudeksi kahden vuoden sopimuksella HPK:n riveihin siirtynyt Markus Nenonen on tärkeässä roolissa hämeenlinnalaisjoukkueessa. Hänen on tehtävä maaleja ja pisteitä – ja paljon.

Nenonen tiedostaa roolinsa itsekin.

– Minun pitää pystyä tekemään pisteitä ja auttamaan niiden kautta joukkuetta voittamaan. Haluan myös kehittyä kokonaisvaltaisena pelaajana. On tärkeää osata tehdä voittavia asioita oman joukkueen eteen, Nenonen sanoo Liigan nettisivuilla.

– Meillä kova halu palauttaa HPK playoffseihin. Se vaatii kuitenkin paljon töitä ja onnistumisia. Kun sinne pääsemme niin kaikki voi olla mahdollista.

Jämsänkoskelta kotoisin oleva 25-vuotias laituri povaa tulevan kauden läpimurtopelaajaksi Jere Innalaa.

– Hyökkääjä Jere Innala lyö varmasti todenteolla läpi alkavalla Liiga-kaudella! Treeneissä ja harjoituspeleissä kaveri on ollut puolustajille todella vaikea pideltävä. Kyseessä on taitava, liukas ja näppärä pelaaja, Nenonen hehkuttaa joukkuekaveriaan.