KHL-seuran shoppailut jatkuvat – hankki jo kesän kolmannen leijonavahvistuksen

© Kuva: Ilari Isotalo

Kaudella 2016-2017 KHL:ssä aloittanut kiinalainen Kunlun Red Star on muuttamassa pelaarosteriaan radikaalisesti viime kaudesta. Nyt KHL:n virallinen Twitter-tili tiedottaa, että seura on hankkinut kaksi vahvistusta lisää.

Ensi kaudella kiinalaisseurassa pelaavat kanadalainen Josh Nicholls sekä Leijonissa viime vuosina pelannut puolustaja Ville Lajunen. Molempien sopimukset ovat lähteen mukaan yksivuotisia.

Lajunen pelasi viime kaudella Moskovan Spartakissa. Sitä ennen hän edusti kolme vuotta Helsingin Jokereita. Ensikosketuksen KHL:ään hän teki kaudella 2011-2012, kun hän hyppäsi Espoon Bluesista suurseura Metallurg Magnitogorskiin, mutta sai sieltä vyölleen vain kourallisen pelejä.

Lajunen on Kunlunin kesän kolmas suomalaishankinta. Seuran kanssa sopimukset ovat tehneet myös Tanskan MM-kisoissa pelanneet Olli Palola sekä Veli-Matti Savinainen.

 


Real Madrid – Villarrealia | JÄTTIKERROIN 50.00 REAL MADRIDILLE

1. Avaa pelitili NordicBetille.
2. Talleta – saat talletuksesi tuplana 100€ asti.
3. Nappaa jättikerroin 50.00 Real Madridin voitolle ja lyö veto!