© Kuva: Getty Images

NHL-seuran logot esiintyivät kansallismielisten protestikulkueessa – oikeustoimia tiedossa?

NHL-seura Detroit Red Wings oli esillä lauantaina varsin kiusallisella tavalla, sillä seuran logot näkyivät USA:n Charlottesvillessä järjestetyssä kansallismielisten protestissa.

Michiganilainen ryhmä ”Detroit Right Wings” kantoi mukana kylttejä, joissa NHL-seuran logot olivat keskiössä.

Tästä NHL-seura Red Wings ei tykännyt.

Red Wings julkaisi lausunnon, jonka mukaan seura ei allekirjoita missään nimessä liikkeen näkemyksiä, eikä se halua olla mitenkään tekemisissä kyseisessä tapahtumassa. Red Wings aikoo tutkailla ”kaikki mahdollisia oikeustoimien mahdollisuuksia”, jotta logojen käyttö saataisiin kiellettyä.

Protestissa kansallismieliset joukot vastustavat Charlottesvillen kaupungin tekemää päätöstä, jossa kaupunki aikoo poistaa Robert E. Leen patsaan Charlottesvillen keskustasta.

Lee oli näkyvimpiä hahmoja USA:n sisällissodassa 1860-luvulla. Hän on ollut hyvin kiistelty hahmo Yhdysvaltain historiassa. Leen kotiosavaltiossa Virginiassa häntä pidetään kaksijakoisesti joko kansallissankarina tai maanpetturina.

» NHL:n tulokset, taulukot ja uutiset löydät erikoissivultamme!