Kovalle takaiskulle varmistus – TPS menettää tärkeän palasen NHL-jäille

© Kuva: Juha Tamminen

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!

TPS on tiedottanut, että seura on purkanut yhteisymmärryksessä sopimuksen 21-vuotiaan venäläisvahdin Aleksandar Georgijevin kanssa.

Suomikiekko uutisoi aiemmin Georgijevin kolmen vuoden sopimuksesta New York Rangersin kanssa. Sopimuksen purkaminen TPS:n kanssa tarkoittaa sitä, että nuori maalivahti lähtee jahtaamaan unelmaansa Pohjois-Amerikkaan.

– Haluan kiittää Allua viimeisestä kolmesta kaudesta Turun Palloseuran riveissä. Maalivahtina hän on harjoitellut ahkerasti ja kehittynyt vuosi vuodelta Fredrik Norrenan ammattitaitoisen valmennuksen parissa.

– Hänen siirtyminen urallaan eteenpäin on merkki seuran erittäin laadukkaasta toiminnasta. Toivotan hänelle onnea ja menestystä uusissa ympyröissä”, kommentoi HC TPS:n urheilutoimenjohtaja Antero Niittymäki seuran verkkosivuilla.

TPS:llä on sopimukset kahden maalivahdin Oskari Setäsen ja Karolus Kaarlehdon kanssa.

Henri Havusela

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!