© Kuva: Getty Images

Ensi vuoden nuorten MM-kisoihin mukaan varsin mehevä lisäys – IIHF-tasolla tehdään historiaa

Vuoden 2017 loppuvaiheilla ja vuoden 2018 alkuhetkillä pelattaviin nuorten MM-kisoihin Buffaloon tuodaan varsin mielenkiintoinen lisäys.

29. joulukuuta 2017 pelattava alkulohkon ottelu Kanadan ja USA:n välillä pelataan ulkojäällä.

Tapahtumapaikkana toimii New Era Field, minkä on NFL-seuran Buffalo Billsin kotiareena.

Samalla tehdään IIHF:n tasolla historiaa, sillä koskaan aiemmin USA Hockeyn mukaan IIHF:n isoissa turnauksissa ei ole pelattu ulkoilmaottelua.

Vuoden 2010 Saksan MM-kisoissa avauspeli isäntien ja USA:n välillä pelattiin Bundesliiga-seuran Schalken kotistadionilla Veltins-Arenalla. Tätä ei kuitekaan lopulta laskettu ulkoilmaotteluksi, sillä kyseisellä areenalla katon saa suljettua. Näin hieman yli vuoden päästä pelattava USA-Kanada on ensimmäinen virallinen ulkoilmakamppailu.

NHL:ssä ensimmäinen Winter Classic -ottelu pelattiin juurikin New Era Fieldillä (silloin nimenä Ralph Wilson Stadium) tammikuun ensimmäisenä päivänä vuonna 2008. Kyseisessä ottelussa vastakkain olivat Buffalo Sabres ja Pittsburgh Penguins. Taisto ratkesi Penguinsille voittomaalikilpailussa 2-1.