© Kuva: Getty Images

NHL-seuralla valmentajanhaku menossa – haussa opettajamainen valmentaja

Colorado Avalanche etsii yhä uutta päävalmentajaa. Seuran viime kauden valmentaja Patrick Roy ilmoitti vastikään yllättäen lähtevänsä Avalanchen valmentajan paikalta.

Denver Postin toimittajan Terry Frein mukaan Joe Sakic haluaisi löytää valmentajaksi jonkun opettajamaisen valmentajan.

– Kun kokoonpanoa katsotaan, niin opettajahaasteet alkavat, kun aletaan puhua Mikko Rantasesta, Chris Bigrasista ja Nikita Zadorovista, joiden pitäisi olla isossa roolissa ensi kaudella. Se on outoa, koska vasta kolme vuotta sitten näytti siltä, että oragnisaatio onnistui uudelleenrakennuksessa.

Vaihtoehtoina lehden mukaan on Brad Larsen, joka on apuvalmentajana Columbuksessa, Jared Bednar, joka on Columbuksen AHL-seuran valmentaja sekä Travis Green, joka on Utica Cometsin valmentaja. Lisäksi spekuloitu on myös New York Rangersin apuvalmentajasta Scott Arnielista ja Washington Capitalsin apuvalmentajasta Lane Lambertista.

» NHL:n tulokset, taulukot ja uutiset löydät erikoissivultamme!