© Kuva: Getty Images

Chicago kiihkeästi halutun huippulupauksen perässä – käyttää Patrick Kanea syöttinä

Chicago Blackhawks haluaa saada Jimmy Veseyn riveihinsä.

Vesey on ollut viime päivinä tiuhaan otsikoissa. 23-vuotias Vesey on sopimukseton pelaaja ja vapaa neuvottelemaan NHL-seurojen kanssa. Hän on usean seuran kiikarissa.

Yksi kiinnostuneista on Blackhawks. Toimittaja Mike Grinnell raportoi, että Blackhawksin tähtipelaaja Patrick Kane olisi seurajohdon mukana suostuttelemassa Veseyta tekemään sopimuksen chicagolaisseuran kanssa.

Veseyn on raportoitu keskustelevan seitsemän eri seuran kanssa. Vesey iski viime kaudella Harvardin yliopistojoukkuessa NCAA-sarjassa 33 otteluun 46 (24+22) tehopistettä. Hänet palkittiin sarjan arvokkaimpana pelaajana kauden päätteeksi.

» NHL:n tulokset, taulukot ja uutiset löydät erikoissivultamme!