© Kuva: Getty Images

Suomalainen huippulupaus loistaa NHL-seuran leirillä – kova rasitus huolettaa

Olli Juolevi on antanut näyttöjä osaamisestaan Vancouver Canucksin nuorten pelaajien kehitysleirillä.

Canucks varasi Juolevin NHL-draftin viidentenä pelaajana kesäkuun lopulla. Nyt seuran nuoret lupaukset ovat harjoitusleirillä Shawnigan Lakessa.

Juolevin vahvat pelilliset taidot ovat vakuuttaneet, mutta myös nuorukaisen itseluottamus on kunnossa.

– Se on mielestäni sama juttu koko elämän ajan. Jäällä tai sen ulkopuolella on oltava itseluottamusta. Ole oma itsesi äläkä esitä mitään. Kun tietää vahvuutensa, niin osaa käyttää niitä. Jos tietää olevansa hyvä jossain, niin sen voi sanoa, Juolevi perustelee The Provincelle.

Väkevistä otteistaan ainakin lehden toimittaja Iain MacIntyre on huolissaan Juolevin jaksamisesta. Juolevin kauteen mahtui OHL:n runkosarjan lisäksi nuorten MM-kisat tammikuussa sekä OHL:n pudotuspelit ja vielä Memorial Cupin lopputurnaus.

Tämän jälkeen Juolevi otti osaa NHL:n scouting combineen ja joutui kovaan pyöritykseen ennen NHL-draftia. 18-vuotias puolustaja suuntaa Helsinkiin viikonloppuna, mutta omien sanojensa mukaan lomailla ei voi, sillä hänen täytyy alkaa valmistautua ensi kauteen ja tavoittelemaan paikkaa Canucksin NHL-miehistössä.

» NHL:n tulokset, taulukot ja uutiset löydät erikoissivultamme!