Kasperi Kapasen paikka NHL-karkeloissa todella lähellä – päävalmentajalta lupaavia sanoja

© Kuva: Getty Images

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!

Pittsburgh Penguinsin kesän ykkösvaraus ja tällä hetkellä seuran harjoitusleirillä oleva Kasperi Kapanen pääsi iskemään jo ensimmäisen maalinsa, kun harjoitusottelussa vastassa oli Columbus Blue Jackets (lue lisää).

Kapanen esiintyi edukseen muutenkin pelissä ja hänet valittiin kamppailun ykköstähdeksi.

Ottelun jälkeen Penguinsin päävalmentaja Mike Johnston antoi hyvin lupaavia sanoja Kapasesta.

– Alkuperäisenä suunnitelmana oli peluuttaa Kapasta nyt yhdessä Sidney Crosbyn ja Chris Kunitzin kanssa. Kapanen voi hyvinkin olla kokoonpanossa avausiltana, Johnston sanoi pelin jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.

Avausillalla Johnston viittasi Penguinsin ensimmäiseen runkosarjapeliin NHL:ssä tällä kaudella.

Samalla Penguins-luotsi paljasti, että seuran toinen suomalaispelaaja Olli Määttä, joka on toipunut viime kauden jälkeen tehdystä olkapääleikkauksesta, pelannee todennäköisesti toisen Penguinsin kahdesta jäljellä olevasta pelistä.

Voita kahden hengen matka Mestarien liigan puolivälieriin!